Online Araştırmalar

Şirketimiz, gelişen teknolojinin sağladığı avantajlarla pazarın ihtiyaçlarını belirleyerek, online araştırmalar alanında lider bir firma olma yolunda sağlam adımlar atarak ilerlemektedir. Teknolojik gelişmelerin, araştırma sektörüne yön vermesi ile birlikte, ihtiyaçlar değişmiş ve geleneksel yöntemlerin yerini online araştırmalar almıştır. Online araştırmalar bugün bir çok veri toplama hizmetinin önüne geçmiş, sektörlerin ihtiyaçlarını görüp müşteri memnuniyetini de temel alarak, daha hızlı, daha az maliyet ile daha güvenli bir çözüm haline gelmiştir. Firmamız bu kapsamda geliştirdiği uygulamalar ile de sektöre öncülük etmeye devam etmektedir.

Yüz yüze Araştırmalar

Araştırma sektörünün bilinen ve kullanılan en eski yöntemidir. Yüzyüze görüşme yönteminde “saha araştırmacılarımız” alanında uzman  süpervizörler eşliğinde katılımcılarla evlerinde ya da işyerlerinde yüzyüze görüşerek anketi uygulamaktadır.

Cati (Bilgisayar Destekli Telefon İle Anket)

Başta Amerika ve Avrupa olmak üzere gelişmiş pazarlarda her geçen gün payı artan CATI yöntemi teknolojisi sayesinde bir çok açıdan daha verimlidir. CATI ile yapılan araştırmalarda;Zaman: Ulaşıma ve veri girişine harcanan  zaman ortadan kalktığı için ortalama olarak ¼ oranında proje süresi kısalır.Bütçe (Maliyet): Anketlerin telefon ile yapılıyor olması çalışma süresi içerisinde daha fazla kişiyle görüşülmesini sağlar.Bu da anket başı birim maliyetleri düşürür.Kalite: Görüşmelerin tamamının ses kaydı tutulur.Aynı anda müşteri canlı olarak bağlanıp görüşmeyi dinleyebilir.Çalışma sonunda ses kayıtlarının tamamı teslim edilir.

Gölge Müşteri

Müşteri hizmetlerinin kalitesini ölçmenin en uygun maliyetli ve en etkili yöntemlerinden biridir. Gölge müşteri araştırmaları, yetkili servisinizde, bayilerinizde müşterilerinizin yaşadığı gerçek deneyimleri öğrenmenize katkıda bulunur. Bu araştırmalar ile hizmet kalitenizi geliştirerek müşterilerinizde bir artış sağlarsınız. Elemanlarınızın ve bayilerinizin müşteri ilişkileri ve satış sürecine ilişkin saptadığınız prosedüre ne ölçüde uygun davrandığını gözlemleyerek elemanlarınızın ve bayilerinizin satış yeteneklerini geliştirme olanağına sahip olursunuz.

Focus Grup

Focus grup görüşmeleri, küçük katılımcı gruplarıyla; bir mal, hizmet ya da olanağın nasıl algılandığını ortaya çıkarmak amacıyla yürütülen görüşmelerdir. Focus grup ayna cam ile bölünmüş ses sistemi ile donatılmış iki bölmeli odamızda yapılır. Katılımcıların bulunduğu oda ile sizin bulunacağınız odayı ayıran aynalı camsayesinde siz görüşmecileri görürken onlar sizi görememektedir. Görüşme anında moderatörü görüşmecilerden gelecek yanıtlara göre canlı olarak yönlendirmek mümkündür.

Eye-Tracking

Katılımcının göz hareketlerini takip eden bilgisayar etkileşimli özel bir sistem sayesinde katılımcının nereye, ne zaman, nasıl yöneldiğini ölçümlemenin en etkili yöntemlerinden biridir. İlk bakılan yeri, bakış süresini, gözün takip rotasını, hiç bakılmayan yerleri ölçümleyerek reklam, raf, ilan, broşür vb. ürünlere katılımcının gözünden bakmanızı sağlar.

 

Yeni uygulamamızı gördünüz mü?

Bize Ulaşın

24 saat içerisinde cevaplayalım

Formu İndirin